ЗАЕВ: СО ДОГОВОРОТ ДОБИВМЕ ПРИЈАТЕЛ ВО ЛИЦЕТО НА ГРЦИЈА

//

„Денеска е убав историски ден. Денеска ставаме крај на еден спор. Прашањето беше отворено три децении. Затоа ние јас и премиерот Ципрас, министрите Димитров и Коѕијас тргнавме во потрага по решение. Решение што е во интерес на сите. Големите визии можат да се реализират само преку акција. Научивме дека треба да учиме од историјата, а не да ја повторуваме. Договорот ни донесе поголема доверба меѓу двете земји. Договорот ни донесе пријател. Ќе бидеме партнери и сојузници со Грција“, изјави премиерот Заев пред потпишувањето на договорот за решавање на долгогодишниот спор за нашето име со Република Грција.

Претходна статија

ВО ЖИВО ОД ПРЕСПА ПОТПИШУВАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

Следна статија

ДИМИТРОВ И КОЅИЈАС ГО ПОТПИШАА ДОГОВОРОТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА МАКЕДОНСКАТА ДРЖАВА

Најново од Вести

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи