| |

 ЗАЕВ: ВО АЛБАНИЈА ИСПРАТЕНИ ТИМОВИ ЗА СПАСУВАЊЕ

Тимови за спасување и компании од Струшко-охридскиот регион веќе се испратени да помогнат во Албанија по силниот земјотрес, а лекарски тимови ќе добијат инструкции како треба да делуваат, информира премиерот Зоран Заев при учеството на денешната трибина со здравствени работници во Скопје.

-Нашата земја уште од рано сабајле ги донесе сите одлуки да асистира на пријателска Албанија поради трагедијата што се случи. За жал веќе има констатирано седум жртви, рече премиерот.

Тој додаде дека голем број компании од струшко-охридскиот и кичевски регион што работат на патиштата ќе испратат градежна механизација за расчистување.

Тој претходно на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук изрази сочувство за жртвите од земјотресот во Албанија и понуди помош и поддршка.

Како што истакна, во комуникација се со институциите на Албанија и оти земјава е подготвена да ја пружи сета неопходна помош и поддршка.

Слични Објави