ЗАЕВ ЗА БЕЛГРАДСКА ПОЛИТИКА: ДОБИВМЕ ЕРГА ОМНЕС ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И ИДЕНТИТЕТ

//

Во неделното интервју за белградскиот весник „Политика“ премиерот Зоран Заев изјави дека со договорите со Бугарија и Грција, Македонија добила сегашност обезбедила иднина и го исполнила заветот на своите предци за своја, почитувана и меѓународно признаена држава. Заев верува дека договорите меѓу Македонија и Грција и Македонија и Бугарија ќе бидат силна мотивација за затворање и на други билатерални прашања во регионот. Заев е дециден дека Македонија добила ерга омнес потврда за македонскиот идентитет и јазик, а единственото нешто што го изгубила е суетата. Премиерот на Република Македонија повторно истакнал дека граѓаните ќе го имаат последниот збор со гласање на референдум и изразил мислење дека истиот ќе биде успешен.

 Претходна статија

УЧЕСНИЦИТЕ НА ПРОТЕСТОТ БАРААТ ОСТАВКА ОД ПРВИОТ ЧОВЕК НА МВР

Следна статија

ШЕКЕРИНСКА ПРЕКУ ПИСМО ДО МИНИСТРИТЕ ЗА ОДБРАНА НА ЗЕМЈИТЕ ЧЛЕНКИ ВО НАТО ПОБАРА ПОДДРШКА ЗА МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести