| |

Западот е премногу попустлив кон Вучиќ

Пишува: Кристоф Шилц/Welt/БГНЕС

Нападот во северно Косово покажува дека ЕУ е во урнатина. Брисел конечно мора да признае дека дијалогот меѓу Белград и Приштина отиде во провалија. Главна причина за тоа е деструктивната политика на српскиот претседател, пишува германскиот весник „Велт“, пренесува БГНЕС.

Не без злоба, Кремљ истакна дека смртоносните судири во Косово за време на викендот меѓу полицијата и непознати вооружени лица биле „потенцијално опасни“.

Најверојатно напаѓачите се Срби, а зад убиствениот напад можеби стои и Москва, чиј сојузник е српскиот претседател Александар Вучиќ.

Дали Западот не гледа што се случува на прагот на ЕУ? Зарем Европејците не сфаќаат дека на рускиот претседател Владимир Путин му е лесно да ја разгори и онака експлозивната атмосфера на Косово со помош на Србија, земја кандидат за членство во ЕУ, и со тоа во најлош случај да го втурне целиот Западен Балкан во војна? Ова ќе биде уште една катастрофа за западната заедница заедно со војната во Украина, што може да биде од корист за Москва.

Горчливо е да се види како Европејците – како порано во Сирија или Либија – стратешки потфрлија во случајот со Косово и како европската политика е всушност во урнатини. Наводниот основен договор меѓу Косово и Србија, склопен под водство на Германија и Франција, е безвреден.

Дијалозите меѓу двете партии, предводени од Брисел, со години не носат ништо. Мирослав Лајчак, специјалниот претставник на ЕУ за дијалог меѓу Белград и Приштина, не успеа и одамна требаше да биде повлечен.

Колку долго Вашингтон сака да го гледа сето ова? Дали и американскиот претседател Џо Бајден не ја препознава опасноста од шумски пожар?

Косово и Србија не си веруваат.

Нема доверба меѓу владите на Косово и Србија. Ова е огромен проблем. Се разбира, и косовскиот премиер Албин Курти направи грешки, на пример, кога назначи градоначалници Албанци во северно Косово. Но, вистинската причина за тензијата е деструктивната политика на Вучиќ.

Токму српските криминални фудбалски хулигани нападнаа и сериозно повредија војници на НАТО на Косово на почетокот на летото. Токму Вучиќ ја испрати својата војска на косовската граница и ги повлече српските офицери од косовската полиција.

Стравот од натамошна радикализација во Србија, но и од уште поблиска оска меѓу Белград и Москва, значи дека Западот е премногу попустлив кон Вучиќ. Ова е огромна грешка.

Слични Објави