ЗАТВОРЕН УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТ ВО ДЕБАР, ПРИВЕДЕН СОПСТВЕНИКОТ

/

Ноќеска полицијата затворила угостителски објект од Дебар а сопственикот бил лишен од слобода бидејќи не биле почитувани времените мерки и протоколи.

Според информации од МВР, вчера во периодот од 22.00 до 24.00 часот, од страна на полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи и Полициска станица Дебар, во содејство со инспектори од Државен пазарен инспекторат Струга извршена е контрола во угостителски објекти во Дебар.

При контролата е констатирано дека во угостителски објект лоциран на ул.„8 Септември“, сопственост на К.Р.(23) од Дебар, не биле почитувани одлуките за превентивни препораки, времени мерки и протоколи за постапување и заштита на населението од заразната болест ковид-19.

Сопственикот е лишен од слобода, а објектот е затворен со пломба.За случајот е запознаен и Јавен обвинител од ОЈО Дебар и по неговото документирање ќе биде поднесена кривична пријава за непостапување според здравствени прописи за време на епидемија, велат надлежните.

Претходна статија

ПРИСТИГНАА 100.000 ВАКЦИНИ ОД „СИНОФАРМ”, ПРИОРИТЕТ СЕ ПОСТАРИТЕ И ХРОНИЧНО БОЛНИТЕ

Следна статија

БОЧВАРСКИ ЗА ДИВОГРАДБИТЕ: ДАЛИ ОВИЕ „50 ИЛЈАДИ ПРОБЛЕМИ“ ЌЕ ГИ СТАВИМЕ ПОД ТЕПИХ ИЛИ ЌЕ БАРАМЕ РЕШЕНИЈА?

Најново од Вести