|

Земјотрес со јачина од 5,5 степени ја погоди Кина, 21 лице е повредено, 126 згради се урнале

Дваесет и едно лице се повредени, а 126 згради се урнаа по земјотрес со јачина од 5,5 степени според Рихтеровата скала што ја погоди во неделата источната кинеска провинција Шандонг, објави државната телевизија CCTV.

Според Кинескиот сеизмолошки центар, земјотресот, на длабочина од 10 километри, го погодил округот Пингјуан во градот Дежоу во 2:33 часот по локално време. Кинеската железничка група суспендираше некои железнички линии, вклучително и железницата Пекинг-Шангај и железницата Пекинг-Коулун како одговор на земјотресот, објави CCTV.Слични Објави