|

„Жив сум и здрав“, објави Сорос по гласините за негова смрт

Американскиот милијардер Џорџ Сорос (92) денеска се огласи дека е „жив и здрав“ по написите дека починал.

„Гласините дека сум доживеал срцев удар се целосно лажни. Жив и здрав сум“, рече тој.

Rumors that I had a heart attack are completely false. I am alive and healthy.

— George Soros (@georgesoros) May 15, 2023

Веста за наводната смрт на Сорос поради срцев удар се појави утрово на „Твитер“.

Сорос, кој има 92 години, беше честа мета на антисемитизам, теории на заговор, лични напади од авторитарни политички лидери и неколку пати во текот на животот беше „прогласуван за мртов“.

Сорос често го обвинуваат дека ги користи неговите филантропски активности како покритие за кампањи за поткопување на националните влади и промена на текот на изборите во голем број земји.

Слични Објави