18 ГОДИНИ ОД ТЕРОРИСТИЧКИТЕ НАПАДИ НА 11 СЕПТЕМВРИ

//

Американците денеска ќе одбележат 18 години од терористичките напади на 11 септември 2001 година во Њујорк и Вашингтон.

На комеморацијата ќе присуствуваат претседателот Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс.

Речиси 3.000 луѓе загинаа во нападите на 11 септември 2011 година на Ал Каеда во Њујорк и кај Пентагон.

Десет години подоцна, во мај 2011 година, американските сили го убија лидерот на Ал-Каеда, Осама бин Ладен, во операција одобрена од тогашниот претседател Барак Обама.

Претходна статија

ШТО ЗНАЕ БОКИ 13, ПА РУСКОВСКА И ЗАЕВ СЕ ПЛАШАТ ОД ТОА ЗА ТОЈ ДВА МЕСЕЦИ ДА НЕ БИДЕ ПОВИКАН НА РАСПИТ?

Следна статија

ЗАЕВ И МИЦКОСКИ СЕ СОКРИЈА ОД НОВИНАРИТЕ-ПРЕГОВОРИТЕ ПРОПАДНАА

Најново од Вести