25. ИНТЕРНАЦИОНАЛНА КИЧЕВСКА ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ВО КУМАНОВО

/

В четврток со почеток во 20 часот во Изложбениот салон на НУ Центар за култура ,,Трајко Прокопиев“ – Куманово ќе биде отворена изложба на слики од 25. Интернационална кичевска ликовна колонија.

На оваа реномирана колонија којашто се организира во ,,Куќата на уметноста“ на локалитетот Кнежино (Кичево), на 25-тото издание (2018 година) учествуваа дваесетина уметници од земјата и странство. Делата во најголем број се слики работени во техниката масло и акрил на платно, но има и графики и скулптури. Колонијата е под покровителство на АД „Тајмиште“ – Кичево и во својата колекција има преку 900 дела. Претставувањето на 25-та Интернационална кичевска ликовна колонија во Куманово е дел од годишната програма поддржана од страна на Министерството за култура и ќе биде поставена за целиот период на времетраењето на Меѓународниот фестивал „Денови на комедијата 2019“ ( до 15.10.2019).Извор: Макфакс

Претходна статија

ВО ШТИП ФЕСТИВАЛ НА ПРЕТСТАВИ ЗА ДЕЦА „МАЛИОТ ПРИНЦ“

Следна статија

КАТИЦА ДОЈДЕ КАЈ РУСКОВСКА

Најново од Истакнато

Потрага по идентитетот

Facebook статус на Никица Корубин Три достапни документи: Преговарачката рамка на 25 страници, Заклучоците на Советот

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да