3 ВАЖНИ ПРАВИЛА ПРЕКУ КОИ ЌЕ СИМНЕТЕ КИЛОГРАМИ НА ЛЕСЕН И ЗДРАВ НАЧИН

//

Најдобро е телесната тежина да се губи постепено и на здрав начин, следејќи ги неколку одредени правила.

1. Пијте вода со јаболков оцет

Оваа навика помага да се ослободите од вишокот килограми. Еве зошто?

Прво, овој напиток го забрзува метаболизмот. Како резултат на тоа, потрошувачката на енергија се забрзува, а побрзо се согоруваат и калориите. Второ, водата со јаболков оцет го намалува нивото на шеќер во крвта. Ова не само што помага да се спречат здравствените проблеми, туку исто така го намалува и апетитот за слатко.

2. Изградете ја вистинската комбинација на производи

Многу е важно да научите како правилно да ги комбинирате производите. Ова ќе ви овозможи да изгубите тежина без да ја намалите количината на храна.

Производи што не треба да се мешаат:

Различни видови на протеини: месо, риба, јајца, бадеми. Еден вид на протеини е доволен за еден оброк, друг вид на протеини може да се вклучи во менито за време на друг оброк.Млечните производи не треба да се мешаат со друга храна. Овошјето и друга слатка храна не може да се јадат веднаш по оброкот. Ова го влошува варењето и го забрзува зголемувањето на телесната тежина.

Протеинските производи и храната што содржат јаглени хидрати исто така не треба да се мешат. На пример хамбургер со компир не само што содржи премногу калории, но и претставува комбинација од протеини и јаглехидрати, а тоа не е пожелно ако сакате да ослабите.

3. Секогаш вечерајте рано и јадете лесна храна

Ако сакаме да се ослободиме од дебелината, посебно внимание треба да се посвети на вечерата. Она што го јадеме навечер често се депонира на нашето тело во облик на маснотии.

Се препорачува да се следат две основни правила:
Јадете рано: Не јадете ништо 2 часа пред спиење.
Вечера треба да биде лесна: сеќавам – не треба да се јаде храна која содржи јаглехидрати (леб, пица, тестенини, компири), бидејќи тие му даваат на организмот многу енергија. Подобро е да се јаде нешто со повеќе протеини, во комбинација со зеленчук.

 Претходна статија

АКО СТЕ ПОСТАРИ ОД 30 ГОДИНИ НЕ ТРЕБА ДА ЈАДЕТЕ…

Следна статија

ЛУДИТЕ НЕВЕСТИНСКИ ФУСТАНИ НА ПОЗНАТИТЕ: ПАМЕЛА АНДЕРСОН ВО КОСТИМ ЗА КАПЕЊЕ, СЕЛИН ДИОН ВО ЗЛАТО, А АНЏЕЛИНА ЏОЛИ… (ГАЛЕРИЈА)

Најново од Истакнато

(Фото) Вандалски акт или фотошоп- кој успеа да избрише буква од името на македонистичкиот клуб во Благоевград, напишано од внатрешната страна на излогот на клубот?!

Организацијата „Нов Асном“ денеска преку соопштение испратено до медиумите во РС Македонија се обиде да направи