Press conference by Kristalina Georgieva, Member of the EC in charge of International Cooperation, Humanitarian Aid and Crisis Response on the situation in Pakistan

КРИСТАЛИНА ГЕОРГИЕВА ЌЕ БИДЕ КАНДИДАТ НА ЕУ ЗА ПРВ ЧОВЕК НА ММФ

//

Преставниците на земјите членки на Европската Унија ја избраа поранешната шефица на Светската банка и еврокомесар од Бугарија, Кристалина Георгиева, за европски кандидат за прв човек на Меѓународниот монетарен фонд. Георгиева треба да наследи Кристин Легард, која е именувана за шефица на Европската централна банка.

Извршниот одбор на ММФ, кој треба да ја донесе конечната одлука, соопшти дека се надева оти изборот ќе стане јасен до 4-ти октомври.Претходна статија

Б. СЕКУЛОВСКА-ИВА: СИТЕ НЕВИНИ, КУТРИ ЖРТВИ НА БОКИ 13

Следна статија

НЕКОЛКУ УЛИЦИ ВО СКОПЈЕ ЗАТВОРЕНИ, СЕ СНИМА ФИЛМ

Најново од Вести