БОРИСОВ ГО ВРАТИ МАНДАТОТ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВЛАДА

//

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, во раните утрински часови оддржа изненадувачки говор од неговиот дом во Банки, во друштво на кандидатот за премиер на коалицијата ГЕРБ-СДС, Даниел Митов, Цвета Карајанчева, претседателка на парламентарната група Десислава Јатанка Атанаскова и градоначалничката на Софија, Јорданка Фандаков.

Тој побара од раководството на ГЕРБ да му го врати мандатот за формирање нова бугарска Влада на претседателот Румен Радев.

-Информирајте го претседателството дека е ова одлука на Извршниот комитет. Одете, вратете се и работете во парламентот. Бугарите се мудар народ и затоа не не оставија да управуваме сами, коментира Бојко Борисов.

Тој додаде дека партиите од протестите, заедно со бугарските социјалисти, имале огромно мнозинство од 165 пратеници од вкупно 240 во Националното собрание. Тој предвидува дека новото мнозинство нема да може да ги спроведе идните избори во Бугарија и дека доколку целта е формирање на доживотна привремена влада, тој кажа дека станува збор за напад на демократијата.-Нема да можат да се справат со електронското гласање, по пошта, ќе направат голем проблем. Очигледно е дека немаат ниту правен капацитет. Тие не успеваат во се што ќе допрат. Да постават правила што сакаат. Нивното име е отровно, додаде Борисов.

Извор: Zoom.mk

Претходна статија

ШАЛЕНБЕРГ: СКОПЈЕ И СОФИЈА САМИ ДА ГО РЕШАТ ПРОБЛЕМОТ, АКО ИМ ТРЕБА ПОСРЕДНИК ТУКА СМЕ

Следна статија

(ВИДЕО)ПРОФ. ДИМИТРОВ: СОСТАНОКОТ НА КОМИСИЈАТА ЗАВРШИ БЕЗ РЕЗУЛТАТ, ДУРИ НЕ КАЖАВМЕ ЗБОР ЗА ЗАЕДНИЧКО СЛАВЕЊЕ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Најново од Вести

Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој

Голем број инфраструктурни проекти се изведуваат со засилено темпо и да ги испочитуваат роковите за исполнување