Марш на украинските националисти

Припадниците на ултрадесничарските и националистички организации во Украина одржаа марш во Киев и други градови по…

Расте бројот на загинати во немирите во Иран

Нови девет загинати во насилните демонстрации против властите во Иран. Претходно животот го загубија 12 цивили…

„Катимерини“: САД и Германија ќе го зголемат притисокот за да се реши името

За проблемите во внатрешно-политичкиот живот на Грција, за очекувањата на Атина од Скопје, за можните решенија,…

Трамп во првата порака на Твитер годинава со критика до Пакистан

Американскиот претседател Доналд Трамп во неговата прва порака на Твитер во 2018 година жестоко го критикуваше…

Еден настан, различна правна диоптрија

Деновиве имаме мошне интересна ситуација, народниот правобранител, кој според уставот е институција во државата да тврди…

Рохани: Протестите во Иран не се странски заговор, луѓето сакаат повеќе слобода

– Проблемите на луѓето не се економски, тие сакаат повеќе слобода – изјави Рохани на вонредна…

Од вчера дизелот поскап за 3,5 денари

Од вчера дизел горивото чини 58,5 денари, што е за 3,5 денари повеќе од претходно, по зголемувањето…

АРМ и МО повторно влегоа во патеката на интеграциите и НАТО

– Воведување на новата службена униформа за офицерите и подофицерите во АРМ, учество на меѓународни и…

Македонија повторно се гуши во загаден воздух

Mакедонија повторно се гуши во загаден воздух. ПМ 10 честичките во воздухот и утрово над дозволеното.…

Серија земјотреси во Македонија во текот на ноќта

Доцна синоќа, по 23 часот, се регистрирани серија земјотреси кои потекнуваат од дојранското епицентрално подрачје, но…