Архимандрит Партениј: БПЦ-БП има црковно и историско право да и биде Црква-Мајка на МПЦ-ОА

Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија има многу поголемо црковно и историско право да ѝ биде Црква-Мајка на…

ЕК ги тужи Полска, Чешка и Унгарија затоа што не примаат мигранти

Европската комисија ги тужи Полска, Чешка и Унгарија затоа што не ја почитувале одлуката за прераспределба…

Во премиерската палата во Атина состанок за прашањето за името

Неколку министри од грчката Влада, меѓу кои и шефот на дипломатијата Никос Коѕијас и коалицискиот партнер…

„Дрисла“ нè труе, за медицинскиот отпад казнета со 8.500 евра

Во новиот извештај на вонредниот инспекциски надзор испратен до Владата, а до кој дојде „Макфакс“, е…

Ново светско чудо во Кина: Мост долг 55 километри

Изградбата на најдолгиот мост на светот се одвива според планот и таа е при крај, откако…

Бугарските социјалисти и европратеници се против ратификацијата на Истанбулската конвенција

Оваа партија изјавува дека нема да ги прифати деловите од оваа конвенција во која земјите се…

Интерпол распиша потерница за петмина осомничени за протестите во Собрание

Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на…

Традиционален Божиќен концерт на хорот Св. Злата Mегленска

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“  по повод празникот Христовото раѓање-Божиќ, на 7 јануари (недела) со…

Прејадени-нема

Зад нас е „најлудата ноќ“. Ако јас се прашувам, сите други денови и ноќи во оваа…

Реформаторите слават, реформите спијат

Поспано, на политички план, почна годината што се очекува да биде пресвртна за Македонија, со оглед…