Британски Парламент: Во Македонија живеат 1.350.589 Македонци

Во Македонија живеат милион и 350 илјади Македонци, сите во земјава, нема Македонци во опкружувањето- пишува…

СБ: Македонската економија годинава со раст од 3,2 отсто

Растот на македонската економија годинава ќе изнесува 3,2 процента, прогнозира Светска банка во најновиот извештај за…

Папа Франциско: Нуклеарниот пожар може случајно да почне

Папата Франциско во обраќањето познато како „Состојба во светот“ апелира до сите нации да го поддржат…

Пратениците ќе избираат уставни судии, а треба да се гласа и за законот за јазиците

Со утрешното продолжение на 27-та пленарна седница на која на дневен ред се и изборот на…

Умберто Еко: Книгата е отпорна на забот на времето

Големиот италијански писател, есеист и филозоф Умберто Еко е еден од најголемите мислители во светот. Во…

Нова концертна сала, домашни ТВ-серии, „Скопје 2014“ под лупа

Единствениот симфониски оркестар во Македонија во 2017 година ја доби долгоочекуваната концертна сала која се градеше…

Бесплатен јавен превоз во Скопје и прекин на градежните активности поради аерозагадувањето

Од денес јавниот превоз во Скопје повторно е бесплатен поради високото аерозагадување, соопшти на пресконференција градоначалникот…

Во бомбашки напад во Сирија убиени 25 лица

Во напад со автомобил – бомба во сирискиот град Идлиб загинаа најмалку 25 лица, а стотина…

Поплава на аеродромот „ЏФК“ во Њујорк: Евакуиран е меѓународниот терминал, одложени се летовите

Протекувањето на вода на аеродрмот „ЏФК“ во Њујорк предизвикало поплава во делот за багажот, по што…

Австриска министерка на своето прво службено патување ќе потроши само 10 евра

Кнајсел патува во Словачка, која е прва дестинација откако стапи на должност. Таа во соседната земја…