Интерпол распиша потерница за петмина осомничени за протестите во Собрание

Петмина државјани на Македонија се бараат со меѓународна потерница на Интерпол во врска со настаните на…

Традиционален Божиќен концерт на хорот Св. Злата Mегленска

Женскиот камерен хор „Света Злата Мегленска“  по повод празникот Христовото раѓање-Божиќ, на 7 јануари (недела) со…

Прејадени-нема

Зад нас е „најлудата ноќ“. Ако јас се прашувам, сите други денови и ноќи во оваа…

Реформаторите слават, реформите спијат

Поспано, на политички план, почна годината што се очекува да биде пресвртна за Македонија, со оглед…

Вселенскиот патријарх Вартоломеј и бугарскиот Неофит ќе разговараат за МПЦ-ОА

Одлуката на Бугарската православна црква да се ангажира за застапување пред помесните православни цркви за воспоставување…

Глобалната економија е поздрава отколку што мислиме

Победата на Доналд Трамп на изборите во САД уште не беше остварена кога Пол Кругман убедено…

ВМРО-ДПМНЕ: Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија

„Вистината за политички притворените уметници се пробива надвор од границите на Република Македонија. Нивни колеги се…

Грујевски и Бошковски утре во Солун ќе ја слушнат одлуката за екстрадиција

По четири рочишта, од кои две одложени, а во кои беа сослушани двајца сведоци, Горан Грујевски…

Турска пратеничка осудена на девет месеци затвор за навреда на претседателот

Турска пратеничка од прокурдската Демократска партија на народите (ХДП) е осудена на девет месеци затвор за…

Трамп ја укина комисијата за истрага на измами на изборите во 2016

Иницијативата на Трамп за создавање на комисијата, предводена од потпретседателот Мајк Пенс, предизвика остри реакции од…