ВМРО-ДПМНЕ: Македонија не може да тргне напред сè додека патриотите се во затвор

//

Десетици уставобранители се наоѓаат во Шутка, додека владините претставници по соседството лицитираат со македонската историја и иднина, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Од

Повеќе

Втор ден Божиќ: Православните христијани го слават празникот Собор на Пресвета Богородица

//

Православните христијански верници денеска го празнуваат празникот Собор на Пресвета Богородица – втор ден Божиќ… (Прочитајте го целиот напис овде)

Повеќе

Честитка по повод големиот празник раѓањето Христово – Божиќ

//

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски,

Повеќе

Заев: Божиќ нека ни биде причина за неминлива радост, за да ја споделуваме со сите, во сите наши претстојни предизвици

//

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Божик – Рождество Христово, упати писмо со честитки до г.г.

Повеќе

Отец Јаков: Бадникови гранчиња е исклучиво српски обичај, кој не го негува ниту една од Православните Цркви

//

Отец Јаков, игумен на манастирот Св. Антониј Велики, Ново Село, струмичката епархија на МПЦ-ОА, во интервју за порталот „Покајание.мк“, зборува за чествувањето

Повеќе