ДЕНЕС СЕ ВЛЕЧАТ ГРУПИТЕ ЗА ЛИГА ЕВРОПА

/

Откако вчера беа извлечени групите во Лигата на шампионите, денес УЕФА ќе ја изврши и ждрепката за фазата по групи во Лига Европа.

Пласман во главната фаза изборија 48 екипи кои ќе бидат поделени во 12 групи. Во нокаут-фазата ќе се пласираат по два тима од секоја група, на кои ќе им се приклучат и третопласираните тимови од групите во Лигата на шампионите.

Меѓу носителите има поранешни европски шампиони (Порто и Манчестер Јунајтед), а тука е и најтрофејната екипа во ова натпреварување, Севилја.Покрај овие три тима носители се уште и Арсенал, Рома, Динамо Киев, Бешикташ, Спортинг Лисабон, ЦСКА Москва, Лацио, Базел и Волфсбург.

Извлекувањето ќе започне во 13 часот.

Претходна статија

ШИЛЕГОВ ОБЈАВИ ВИДЕО НА КОЕ СЕ ГЛЕДА КАКО ХУЛИГАН ГО УНИШТУВА ЗЕЛЕНИОТ КРОВ НА ГТЦ

Следна статија

ВО СКОПЈЕ ОСУМ СООБРАЌАЈКИ, ПОВРЕДЕНИ СЕДУМ ЛИЦА

Најново од Истакнато

Ќорсокак

Пишува: Владимир Перев На 24 јуни 2022 година стана пресврт, револуција во менталната матрица на бугарите