ДЕТАЉИ ОД СМРТТА НА БРАЗИЛСКИОТ ВОЛОНТЕР: БИЛ 28 ГОДИШЕН ЛЕКАР, А УМРЕЛ ОД КОРОНА

/

Светот беше шокиран од веста дека волонтер во Бразил починал за време на клиничко испитување на вакцината за корона вирус.

Волонтерот, пишува „О Глобо“, бил 28-годишен лекар и починал од корона

Истиот бразилски весник наведува дека младиот лекар не примил вакцина од Оксфорд, но бил во контролната група која примила плацебо. Половина од учесниците во клиничкото испитување ја примиле експерименталната вакцина, додека другиот ја примил вакцината за менингитис.

Меѓународниот комитет за безбедност на компанијата АстраЗенека препорача да продолжи тестирањето на вакцината, пренесува „Вашингтон пост“.Тестирањето беше прекинато во септември кога учесникот во студијата разви „необјаснети симптоми“ и додека сè уште беше прекинат во Северна Америка, тоа продолжи во Јапонија, Велика Британија, Бразил, Индија и Јужна Африка.

Извор: Мој збор

Претходна статија

ПРИВЕДУВАЊА ВО СИНГЕЛИЌ- ЗАПЛЕНЕТО ЛЕСНО ОРУЖЈЕ

Следна статија

ДОЖИВОТНА КАЗНА ЗАТВОР ЗА ДВОЈНИОТ УБИЕЦ ОД СТРУМИЧКО

Најново од Вести