ДОСЕГА 55 ЛИЦА ОД ШТИП СЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19

/

„Во Штип до вчерашниот ден се издадени 55 решенија на позитивни лица на вирусот за домашно лекување и самоизолација и 169 решенија на лица за здравствен надзор и изолација по однос на контакти. Извршени се 100 тестирања, а во тек се уште 485 тестирања на вработените“, информира денеска на прес-конференција Иринка Сотирова Бухова, директорка на Државниот здравствен и санитарен инспекторат, претставувајќи ја состојбата со кластерите на заразени со КОВИД – 19 коишто се појавија во штипските конфекции и во одредени правни субјекти во Тетово.

Во Тетово се издадени осум решенија на лица кои биле позитивни на КОВИД -19 за домашно лекување и самоизолација, а 54 решенија за здравствен надзор и изолација по основ на контакти. Досега се завршени 70 тестирања од планираните 150.Сотирова Бухова потенцираше дека овие бројки се однесуваат само на позитивните и контактите кои се ажурирани во конфекциите и правните субјекти во овие два града. Во таа бројка не се внесени кластерите во фамилии или другите позитивни лица.

Претходна статија

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ЗА 26 УГОСТИТЕЛСКИ ОБЈЕКТИ

Следна статија

ФИЛИПЧЕ ДО МЕДИУМИТЕ: НЕ ИЗБРЗУВАЈТЕ СО ПОДАТОЦИТЕ ЗА НОВИТЕ СЛУЧАИ, ДЕНЕСКА ИМАМЕ 67 НОВОЗАБОЛЕНИ

Најново од Вести