(Фото) Да си ги носите и бугарските пасоши на протестот во Лондон

/

19 јули 2022 година, Лондон, Обединето Кралство – Македонската заедница во Обединетото Кралство организира масовен протест против геноцидната француска Преговарачка рамка за членство на Македонија во Европската Унија со бугарските услови на 23-ти јули 2022 година, сабота, пред Француската амбасада во Лондон (58 Knightsbridge, London SW1X 7JT) во 12.00 часот.- Упатуваме јавен повик до Македонците во Обединетото Кралство да го искажеме нашето незадоволство против Франција, Бугарија и Европската Унија поради геноцидното однесување кон Македонскиот народ и грубо мешање во внатрешните работи на државата Македонија, – се вели во јавниот повик на Македонската заедница во Обединетото Кралство.

Претходна статија

Генчовска им се заблагодари на бугарските дипломати за тоа што го зачувале бугарскиот национален интерес

Следна статија

(Видео) Колев: Ја имаме исклучителната можност годинава на 2 август да направиме едно заедничко и европско одбележување на Илинденско-Преображенското востание

Најново од Истакнато

Последниот атентатор (8)

Спомени на Крсто Петрушев (1913-2007) од Богданци, припадник на ВМРО, запишани од Владимир Перев. На почетокот