ФОТО: ТРИ ГОДИНИ ПО ТРАГЕДИЈАТА ВО СТАЈКОВЦИ И СИНГЕЛИЌ ДА СЕ ПРИСЕТИМЕ НА ЖРТВИТЕ И НА ХЕРОИТЕ КОИ СПАСУВАА И ЧИСТЕА ВО ПЕКОЛОТ

//

Повеќе од 20 луѓе го загубија својот живот во страшната поплава што пред 3 години го зафати реонот на скопското село Стајковци и населбата Синѓелиќ. Нанесената материјална штета не е проценета.

Денеска 3 години по овој пекол е точниот момент да ги испочитуваме жртвите но и стотиците знајни и незнајни херои кои беа дел од спасувачките екипи и чистеа после пеколната поплава. Тие луѓе не побараа награда за своето херојство. Тие можат со чисто срце да бидат наречени херои на нашето време.Да наведнеме глави, во знак на почит, пред загинатите и тие кои го ризикуваа сопствениот живот во спасувачката акција. Никогаш да не се повтори.Претходна статија

ПОЖАРОТ ВО МАГАЦИНОТ ЗА МУНИЦИЈА ВО РУСИЈА Е ИЗГАСНАТ

Следна статија

ШЕСТ ЛИЦА ВО ТЕТОВСКО ПРИВЕДЕНИ ПОРАДИ ДРОГА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да