PARIS, FRANCE - JUNE 13: French President Emmanuel Macron makes a statement next to British Prime Minister Theresa May during a joint press conference after a working dinner at the Elysee Presidential Palace on June 13, 2017 in Paris, France. May met Macron to discuss the fight against radicalization and terrorism. They will then go to the stadium of France to pay tribute to the victims of the recent terrorist attacks of London and Manchester before the start of the match of football France-England. (Photo by Thierry Chesnot/Getty Images)

Франција и Обединетото кралство ќе потпишат нов договор за мигрантите

//

Францускиот претседател Емануел Макрон и британскиот премиер Тереза ​​Меј ќе потпишат нов договор, кој ќе влијае врз мигрантите, соопштува AFP.
Новиот договор ќе го “дополнува договорот од Ле Туке”, соопштија од прес-центарот на француското
Претседателство, мислејќи на договорот, кој и овозможува на Велика Британија да има гранични премини и преку протокот Ламанш. Според распространетата информации “деталите се уште се прецизираат”, но договорот ќе ја разгледува судбината на мигрантите кои сакаат да отидат во Велика Британија, но не добиле дозвола од страна на британските погранични служби и останале на територијата на Франција.Претходна статија

ПРВА ИЗМЕНА ВО СОСТАВОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА

Следна статија

Според поранешен амбасадор на САД во Турција: Ердоган помага на вооружена група поврзана со ПКК во нејзината борба со ИСИС

Најново од Вести