|

Гори Света Гора: хеликоптери со вода во битка со силен ветер, пожарот се приближува до манастирот

Утрово околу седум часот по грчко време е пријавен пожар во шумската област Света Гора, во близина на манастирот Света Лавра на третиот крак од Халкидики.

За гаснење на пожарот на терен се испратени четири канадери и хеликоптер.

#Πυρκαγιά σε δασική έκταση στην ευρύτερη περιοχή της Μονής Μεγίστης Λαύρας στο Άγιο Όρος. Κινητοποιήθηκαν επίγειες και εναέριες δυνάμεις.

— Πυροσβεστικό Σώμα (@pyrosvestiki) July 8, 2023

Покрај тоа, во борбата учествувале единаесет возила со 43 пожарникари и три екипи на пешадиската дивизија.

Пожарот е во тек во шумскиот дел на Света Гора, далеку од манастирот, додека во областа дува ветрови од пет бофори, пишува Прототема.

Слични Објави