ГРАНИЦАТА СО ГРЦИЈА ОСТАНУВА ЗАТВОРЕНА ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ГРАЃАНИ, СРБИТЕ МОЖАТ ДА ПАТУВААТ ПРЕКУ БУГАРИЈА

/

 

Грчките граници остануваат затворени за влез на државјани на трети земји, меѓу кои и Северна Македонија.

За нив, владата во Грција ја продолжи забраната до 26 април, јавуваат грчките медиуми.

Засега во земјата ќе можат да патуваат државјани на членките на ЕУ, но и граѓани на Србија, Израел, Велика Британија, Обединетите Арапски Емирати и САД.

За нив нема да важи задолжителниот карантин при пристигнувањето.Србите веќе ќе можат да влезат во Грција преку Бугарија со негативен ПЦР-тест или сертификат за вакцинација.

Грчката Влада најави дека на 14 мај ќе го отвори туризмот за сите, а за патување ќе биде потребен сертификат за вакцинација или негативен тест или потврда за прележан Ковид-19.

Претходна статија

МОН: ДОСТАПНА МОЖНОСТА ЗА ОНЛАЈН НОСТРИФИКАКЦИЈА НА ДИПЛОМИ СТЕКНАТИ ВО СТРАНСТВО

Следна статија

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ОДЛУЧИ ДА ГИ ПРОДОЛЖИ РЕСТРИКТИВНИТЕ МЕРКИ ЗА ЕДНА НЕДЕЛА

Најново од Вести