Хан: 2025-та е симболичен, а не прецизен датум за проширување на ЕУ

//

2025-та година е симболичен, а не прецизен датум за проширување на Унијата, вели еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан за виенски „Курир“, пренесува МРТ.

Не постои бланко чек или пократок пат до Унијата туку само резултати и реформи, вели Хан. Според еврокомесарот, побитен е квалитетот отколку брзината.Тој дополнува- дека  „проширувањето е регата, а не конвој“, и подвлекува дека во натпреварот се сите земји од Западниот Балкан.

Претходна статија

Ердоган ќе стане првиот турски претседател кој ќе го посети Ватикан

Следна статија

Идентитетот ќе го сочуваме, туку што потоа?

Најново од Вести