ИРАН ПОБАРА ОД ИНТЕРПОЛ ДА ИЗДАДЕ ЦРВЕН БИЛТЕН ЗА ДОНАЛД ТРАМП

//

Иран побара од Интерпол да издаде „црвен билтен“ за Доналд Трамп и други 47 државни функционери на САД за нивната улога во атентатот врз Касем Солеимани минатиот јануари, изјави портпаролот на иранската судска власт Голам Хосеин Есмајли, цитиран од РТ.

„Барањето за„ црвен билтен “за 48-те лица вклучени во атентатот врз маченикот Солеимани, вклучувајќи го и американскиот претседател, како и команданти и службеници во Пентагон и силите во регионот, беше доставено до Интерпол“, рече Есмајли на прес-конференција во Техеран.

Според Меѓународната организација, нејзиниот „црвен билтен“ е „барање до органите за спроведување на законот ширум светот за пронаоѓање и привремено апсење на лице во очекување на екстрадиција или слична правна постапка“. Интерпол забележува дека „црвениот билтен“ не е потерница.Иранскиот министер за разузнавање Махмуд Алави соопшти дека Иран подготвил 1.000 страници документи за упатување до Меѓународниот кривичен суд за да докаже дека против генералот Солеимани бил користен државен тероризам . Тој исто така вети „сериозна одмазда во вистинско време“.

Претходна статија

ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД СТРУМИЦА ГИ ОБЈАВИЈА ДЕТАЛИТЕ ЗА ОГНЕНИОТ ПЕКОЛ ВО „ГЛОБАЛ“

Следна статија

АМЕРИКАНСКИ ЛЕКАР УНИШТИЛ ВАКЦИНИ, БИДЕЈЌИ МИСЛЕЛ ДЕКА МЕНУВААТ ДНК

Најново од Вести