Јужна Кореја најави забрана за тргување со крипто-валути

/

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите. Биткоин падна од 15.000 долари на 13.300 долари, пред да се стабилизира.

Со оглед на тоа што Јужна Кореја е технолошки гигант, изјавата за забрана за тргување на крипто валути е помалку изненадувачка. Поседувањето на крипто-валути не е прекршок, но тргувањето на берза ќе биде.

„Постојат многу причини за загриженост поврзани со виртуелните валути. Министерството за правда подготвува закон со кој ќе забрани тргување со крипто валути на берза“, вели министерот за правда Парк Санг-ки. (Прочитајте го целиот напис овде)

Претходна статија

Уапсен уште еден од групата на Нинџа кој се бараше со потерница

Следна статија

Вињетите заминуваат во историја! Вака ќе се наплатува во цела ЕУ

Најново од Вести