КОСТАДИНОВ ОД СДСМ: СИТЕ ЌЕ ОДГОВАРААТ ЗА РЕКЕТ, ДУРИ И ТАЈКУНИТЕ НА ГРУЕВСКИ

//

Сега е клучен момент, борбата за правда што ја водиме 2 години, кога изградивме независни институции кои силно се борат против криминалот, да го зададе конечниот удар на неправдата, на криминалците, на нечесните. Последното објавено видео од италијанскиот медиум во ниеден момент не укажува на било каква вмешаност на премиерот Зоран Заев во случајот Рекет туку сосема спротивно, ова денеска го кажа Костадинов од СДСМ.

Од снимките е повеќе е јасно дека премиерот Заев ниту директно ниту индиректно не е вмешан во овој случај, но станува јасно дека единствена цел на овие снимки е токму тој да биде дискредитиран. Премиерот Заев го пријави случајот и се бори за правда, создавајќи независни институции кои вистински се борат против криминалот и корупцијата. Сега надлежните институции мора да ја забрзаат истрагата за актуелниот случај „Рекет“, да ги лоцираат нарачателите, извршителите и помагателите. Граѓаните заслужија правда и правда мора да има. Секој мора да одговара, од прв до последен, за кого ќе се утврди било каква поврзаност, вклучително и тајкуните создадени од режимот на Никола Груевски Било какви сценарија за спас на криминалците од затвор нема да успее, вели тој.
Костадинов вели тие биле тие кои се борелеза правда, граделе институции кои се борат против криминалот и корупцијата во интерес на граѓаните.

Ние сме, почитувани граѓани, тие кои повикуваме случајот да се расчисти до крај и секој да одговара, а премиерот Заев го пријави овој случај во надлежните институции. Тајкуните создадени од режимот на Никола Груевски, впрегнати со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, прават се за да ја срушат правната држава, да не се донесе законот за ЈО, да се загрози евро-интеграцијата на земјата и да се спасат од одговорност. Лицата кои се појавуваат на снимките се блиски до ВМРО-ДПМНЕ, исто како и лицата кои ги објавуваат во странски медиуми. Тоа се шемите на Никола Груевски, вели Костадинов.

Претходна статија

ТАРАВАРИ: СО ОВАА ВЛАДА НЕ ВЕРУВАМ ДЕКА ЌЕ ИМАМЕ ПОЧЕТОК НА ПРЕГОВОРИ СО ЕУ

Следна статија

СЛОВЕНЦИ И АВСТРИЈЦИ САМООРГАНИЗИРАНО ГИ ЧУВААТ СВОИТЕ ГРАНИЦИ ОД МИГРАНТИ

Најново од Вести