Кулеба: Русија води енергетска војна против Европа

/

„Русија води енергетска војна против Европа“ тврди министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба.

„Со децении Русија гасот и нафтата ги користи како оружје. Затоа не треба да не изненадува што повторно истото го прави. Мислам дека користењето на гасот како оружје е јасна порака за Австрија и Германија да забрзаат со преминот кон извори на обновлива енергија“ вели Кулеба за австриската телевизија „Пулс24“.

Кулеба изрази уверување дека намалената испорака на гас нема да доведе до разединување во ЕУ. Истакна дека на крајот Русија ќе загуби, а Украина и ЕУ ќе се победници.

„Не верувам дека санкциите ќе бидат укинати или притисокот кон Русија ќе се намали“ смета Кулеба.Извор: ТрибунаПретходна статија

Бугарската собраниска Комисија за надворешни работи утре ќе го разгледува францускиот предлог

Следна статија

Митева: Наместо да ги зголемат платите, од СДСМ ги омаловажуваат вработените во јавниот сектор

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да