КУРТИ И МУСТАФА СЕ ДОГОВОРИЈА-КОСОВО ЌЕ ИМА НОВА ВЛАДА

/

Движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово, денеска изутрина го потпишаа договорот за заедничко коалиционирање.

Двајцата претседатели на партиите, Албин Курти на Самоопределување и Иса Мустафа на Демократскиот сојуз на Косово, денеска од собраеието информираа дека се договориле заедно да ја формираат новата влада во Косово.

Според договорот се очекува новата косовска влада да има 15 министерства, додека Глаук Конјуфца од партијата на Курти ќе поднесе оставка како спикер на собранието и таа функција ќе и припадне на партијата на Мустафа.

Претходна статија

ЧУЛЕВ ГО БАРА АЛЕКСОВСКИ ОД АГЕНЦИЈАТА ЗА РАЗУЗНАВАЊЕ ВО МВР

Следна статија

ТУХЕЛ МУ ПОРАЧА НА САМОБЕНДИСАНИОТ МБАПЕ: ЈАС СУМ ТОЈ КОЈ ДОНЕСУВА ОДЛУКИ!

Најново од Вести