Лекарите не успеаја да го спасат, почина млад ракометар на РК Бутел, хоспитализиран вчера без срцева аритмија

/

Ракометарот на Бутел, хрватскиот интернационалец Денис Тот починал денеска претпладне на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ. Тој бил примен во Ургентниот центар во Скопје ноќеска, без срцева акција и без траги на насилство.

-Ноќта помеѓу 6 и 7 април на Ургентниот центар примен е 27 годишен пациент без срцева акција. На пациентот не се забележани видливи траги од насилство при приемот. После целоноќна борба и реанимации, кај пациентот е вратена срцевата акција и истиот е хоспитализиран на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување каде продолжува да е во критична состојба, изјави Маја Мојсова директорка на КАРИЛ.

Како што рече, кај пациентот не се пронајдени активни супстанци при крвни анализи, и неговото тело е предадено на судска медицина за понатамошна обдукција.

Претходно, МВР соопшти дека вчера во 04:11 часот од Клинички центар во СВР Скопје е пријавено дека кај нив во бесознание, без видливи траги на насилство е донесен Д.Т. и веднаш му е пружена лекарска помош.Дел од медиумите објавија дека станува збор за хрватскиот ракометен интернационалец Денис Тој кој игра за клубот Бутел. Повикувајќи се изјава на член на неговото семсјтво, наведуваат дека тој бил претепен вчера во Скопје.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Мухамед Зекири поднесе неотповиклива оставка од функцијата Генерален секретар на Владата

Следна статија

Османи со Кулеба: Од Брисел, преку Вараша и Жешов во Полска, се до границата со Украина

Најново од Вести