НЕ СЕ САМО КАРАКАЧАНОВ И РАДЕВ- ОД ПАРТИЈАТА НА Д-Р ЖЕЛЕВ ИСТО ТАКА БАРААТ ВЕТО ЗА МАКЕДОНИЈА

//

Сојузот на демократски сили (СДС) партијата која во 90-тите ја издигна кандидатурата за претседател на д-р Жељу Желев ја повикува бугарската влада да стави вето на почетокот на преговорите со Република Македонија за нејзиниот пристап во ЕУ.

СДС потсетува дека токму претседателот д-р Жељу Желев и владата на СДС со премиер Филип Димитров први во светот ја признаа независноста и територијалниот интегритет на Република Македонија.

“Претседателот Петар Стојанов и владата на СДС постојано ја поддржуваа Република Македонија во тешки моменти кога беше загрозен нејзиниот територијален интегритет. Првата декларација за добрососедство меѓу Република Бугарија и Република Македонија беше потпишана во 1999 година од владата на СДС”, соопштија од партијата. :
„И покрај оваа добра волја, сведоци сме на 28-годишна злобна антибугарска политика, реторика и репресија кон секој што ќе има храброст да има позитивен став кон Бугарија. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка од 2017 година меѓу Република Бугарија и Република Македонија. е систематски прекршуван и омаловажуван од Скопје “.

„Целата добра волја на Бугарија, која отсекогаш била мотор за интеграција на Република Македонија во евро-атлантските структури, која го идентификуваше Западен Балкан како приоритет на нејзиното претседателство со ЕУ, наидува на непочитување“, соопшти СДС.Според Сојузот на демократски сили, недостатокот на подготвеност за надминување на раслоените билатерални проблеми и обидите за ситни балкански трикови покажуваат дека Република Македонија не е подготвена за влез во ЕУ.

“Очигледно, владејачката партија и опозицијата во Република Северна Македонија не сфаќаат што е Европската унија, нејзините вредности и правила. СДС смета дека е должност на бугарската влада да стави вето на почетокот на преговорите за членство во Република Северна Македонија”, велат од партијата.

Претходна статија

АХМЕТИ ОПФАТЕН СО ОБВИНЕНИЕТО ОД ХАГ?

Следна статија

БУГАРСКИОТ ПРАТЕНИК КОЈ СЕ ОТКАЖА ОД ФУНКЦИЈАТА И ЗАМИНА ВО ВОЈНА ЗА ДА УМРЕ ВО МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести