НЕЛОСКА СО ПОРАКА ДО ФИЛИПЧЕ: ИЗОЛИРАЈТЕ ГИ МЕДИЦИНСКИТЕ РАБОТНИЦИ ОД ИНФЕКТИВНА КЛИНИКА

/

Никој не е поштеден, никој нема изграден имунитет за овој вирус, вели магистерот по јавно здарвје, Ленче Нелоска во гостувањето на Топ тема на ТВ Телма.

Таа му порача на министерот за здравство, Венко Филипче уште утре, здравствените работници од Инфективна клиника да се изолираат во хотел во близина на Инфективната клиника, да немаат контакт со своите семејства да имаат врвна опрема и побара неброени парчиња заштитна опрема и за лекарите од секундарното здравство, ракавици и маски за да можат да се заштитат и тие.

Нелоска порача дека треба да се спроведе масовно тестирање, најпрвин меѓу здравствените работници како што препорачува и Светската здравствена организација.

Претходна статија

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЖЕНА ОД ТЕТОВСКО, ШИРЕЛА ЛАЖНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА КОВИД-19

Следна статија

БРИТАНСКИОТ ПРЕМИЕР БОРИС ЏОНСОН НА ИНТЕНЗИВНА НЕГА

Најново од Вести