НОЌ СО НАЈМНОГУ ПАЦИЕНТИ НА РЕАНИМАЦИЈА ВО ФРАНЦИЈА

//

Покрај 5.532 смртни случаи од Ковид-19 во болниците во Франција, официјално има уште „најмалку 2 028“ смртни случаи во домовите за стари лица и други медицински и социјални установи, објави синоќа генералниот директор за здравство Жером Саломон, пренесува Нова ТВ.

Од почетокот на епидемијата во Франција на 1 март, во земјата има вкупно 7.650 починати.

Франција е со ограничени мерки на движење од 17 март за борба против ширењето на епидемијата, па сепак вчера се регистрирани дополнителни 441 смртни случаи во болниците, нешто помалку од петокот кој беше со најлош дневен биланс на жртви од почетокот на епидемијата (588 мртви.)

Целиот напис прочитајте го овде.

Претходна статија

ПОРОДИЛНОТО ОТСУСТВО СЕ ПРОДОЛЖУВА ДО ИСТЕКОТ НА ВРЕМЕНИТЕ МЕРКИ

Следна статија

КОРОНАВИРУСОТ ОДНЕСЕ ВКУПНО 17 ЖИВОТИ, 483 ЗАБОЛЕНИ, ДРЖАВАВА ВО ИСЧЕКУВАЊЕ НА ПИКОТ

Најново од Вести