| |

НОВ ВИРУС ВО КИНА? ИМА ЛИ СВЕТОТ ПРИЧИНА ЗА ЗАГРИЖЕНОСТ?

Можноста од Кина низ светот да се прошири нов вирус, во моментите кога целата планета се соочува со последиците од ковид-19, почна да предизвикува паника на друштвените мрежи, пренесува кинеската агенција на англиски јазик, „Global Times“, јавува АлсатМ.

Телото на маж кој се струполил и починал во автобус во Кина, во провинцијата Јухан, итно е тестирано на коронавирус, но анализата покажала дека тој бил позитивен на сосема друг вирус. Експертите објасниле дека тој не е поврзан со ковид-19, но оти имаат слични симптоми.

Кинеските медиуми пренесуваат дека засега неидентификуваниот маж е позитивен на „ханта“ вирус и оти останатите 32 патници биле веднаш изолирани и тестирани, но не наведува други детали.

Целиот напис прочитајте го овде.Слични Објави