|

Нов земјотрес во југозападниот дел на Турција

Југозападна Турција денеска повторно ја потресе земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала.

Земјотресот се случи околу 16 часот, погоден е југозападниот дел на Турција – овојпат со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала.

Според последните податоци, епицентарот бил на 19 километри југозападно од градот Гоксун.

#Earthquake (#deprem) M4.4 occurred 19 km SW of #Göksun (#Turkey) 6 min ago (local time 17:58:55). More info at:
https://t.co/LBaVNedOuH
https://t.co/TYul6gDU0v
https://t.co/X3J6fLkQOR pic.twitter.com/kM2LYSsCjG

— EMSC (@LastQuake) February 17, 2023

Овој дел на Турција, а и соседна Сирија, пред 12 дена го потресоа серија силни земјотреси кои според последните информации однесоа повеќе од 40.000 човечки животи.

Слични Објави