ОД ДЕНЕСКА ПОЧНУВА ИЗДАВАЊЕТО НА НОВИТЕ РЕГИСТАРСКИ ТАБЛИЧКИ NMK

//

Од денеска почнува издавањето на новите регистарски таблички за возилата со ознаката NMK. Замената на старите регистарски таблички со новите ќе се врши постепено при регистрација на возилата. Обврската за замена на табличките на кои е досегашната ознака МК со новата NMK произлегува од Договорот од Преспа со кој се реши спорот за името со Грција.

Покрај автомобилите, таблички со NMK ќе имаат и автобусите, камионите, мотоциклите, тракторите. Според правилникот за форма и изглед на сообраќајните регистрации, сите возила ќе мора да имаат регистарски таблички со ознаката NMK најдоцна до февруари 2024 година.Претходна статија

ЈАДРАНОТ СЕ ГУШИ ВО ПЛАСТИКА И Е МЕЃУ НАЈЗАГАДЕНИТЕ МОРИЊА ВО ЕВРОПА

Следна статија

ЕДНА ЖРТВА ПРИ ПУКАЊЕ НА МАТУРСКА ПРОСЛАВА ВО ФИЛАДЕЛФИЈА

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да