ПАУНОВСКИ: НЕКОИ УГОСТИТЕЛИ НА ГОЛЕМО НЕ ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ, НО НЕ Е САМО ДО НИВ

//

Одредена група угостители на големо ги имаа пречекорено мерките за заштита од Ковид-19, вели за МИА, директорот на Пазарна инспекција, Стојко Пауновски. Заради овие причини инспекторите на Пазарна инспекција, како и во изминатиот период и во претстојните денови ќе вршат контроли низ цела држава.

„Некогаш не е до самите газди, туку и до совеста на гостите. Менталитетот балкански е таков, стануваат, скокаат. Моментно на терен се 12 групи инспектори. Значи, контроли ќе се вршат  и во текот на денот. Претходно кривични пријави поднесовме за неколку угостителски објекти во Струга и Скопје.  Пречекорување на работно време и непочитување на протоколите за Ковид-19 се едни од причините за изрекување на овие пријави, изјави Пауновски за МИА.

Во меѓувреме Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 1.831 тестирање, а регистрирани се 243 нови случаи на COVID-19.По градови:

 • Скопје 98
 • Куманово 11
 • Штип 7
 • Прилеп 12
 • Тетово 2
 • Струга 9
 • Велес 3
 • Битола 5
 • Охрид 5
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 5
 • Струмица 21
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 9
 • Кочани 11
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Берово 9
 • Валандово 4
 • Виница 2
 • Делчево 2
 • Свети Николе 12
 • Кичево 1
 • Неготино 2

Починати се 4 лица, пациент од Прилеп (65г.), од Битола (82г.), и двајца од Куманово (72 и 80г.). Три пациенти се починати во болница, еден вон болнички.

Претходна статија

МЗ: ЕПИДЕМИОЛОШКАТА СОСТОЈБА Е СЕРИОЗНА- УЧИЛИШТАТА И УЧЕНИЦИТЕ ДА ГИ ПОЧИТУВААТ МЕРКИТЕ

Следна статија

МАКЕДОНСКИ ДРЖАВЈАНИН УАПСЕН ВО ШВАЈЦАРИЈА ЗАРАДИ СОМНЕВАЊЕ ЗА ВРСКИ СО АЛ КАЕДА И ИСИС

Најново од Вести