ПЕИ му пиша на Ковачевски: Торбешите да влезат во Уставот

/

Торбешката популација во Република Северна Македонија, според своите етнички, религиозни, јазични и културни карактеристики заслужува посебност и рамноправен статус со останатите етникуми во Република Северна Македонија, велат од ПЕИ – Партија за европска иднина.

Тие бараат во нацрт амандманот за промена на преамбулата на Уставот на РСМ да се внесе како уставна категорија Торбеши, односно „торбешиот народ“.

Претходна статија

Путин: Европа да ѝ се заблагодари на Турција за транзитот на гас од Русија

Следна статија

(Видео) Манастирот во селото Гигинци – свето место и место за мачеништво

Најново од Вести