|

Пентагон ја забрзува испораката на тенкови во Украина

Пентагон планира да ја забрза испораката на тенковите Абрамс, кои ќе и ги достават на Украина веќе оваа есен, изјави за „Ројтерс“ извор запознаен со ситуацијата.

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден се обврза да достави 31 модерен тенк М1 Абрамс во Киев, по неколкумесечно одбивање, наведувајќи ја обуката и нивното одржување во Украина како проблем.

Како што рече Бајден во обраќањето од Белата куќа, тој број претставува еквивалент на еден украински баталјон.

Слични Објави