Петков: Нема да потпишуваме ништо со РС Македонија на 22 мај

//

Продолжуваме со конструктивниот дијалог, но ништо конкретно нема да биде потпишано. Така, премиерот Кирил Петков одговори на прашањето на пратеничката од пратеничката група на „Има таков народ“ (ИТН) Викторија Василева за претстојната посета на Република Северна Македонија (РСМ), за време на денешната седница на бугарскиот парламент.

„Господине Петков, на 22 мај ќе ја посетите РСМ каде што се очекува да одржите, претпоставувам, заедничка седница на двете влади.

Дали оваа средба на двете влади, ќе биде во полн формат или ќе биде само посета на министри што вие сте ги одбрал? И дали ќе биде потпишан некаков документ, каков и да е, со премиерот на РСМ?“, праша Василева.Петков одговори составот на бугарската делегација за средбата се уште не е финализиран.

Претходна статија

(Видео)Петков: Секоја криза е можност, верувам дека ќе успееме да одговориме на предизвиците

Следна статија

По Софија и општинските советници во градот Сандански изгласаа декларација за преговорите на РС Македонија со ЕУ

Најново од Вести