По бомбардирањето на Мариупол е оштетена една од најголемите фабрики за челик во Европа

/

Eдна од најголемите фабрики за челик во Европа „Азовстал“ во Мариупол е тешко оштетена во бомбардирање, соопштија денеска украинските власти.

„Уништена е една од најголемите челичарници во Европа. Економските загуби за Украина се огромни”, изјави пратеничката Лесија Василенко.

Друг пратеник, Серхи Тарута, на својата Фејсбук страница напиша дека руските сили кои го држат Мариупол под опсада „речиси ја уништиле фабриката”.Извор: Zoom. mkПретходна статија

ЕК ги прекинува прекуграничните проекти со Русија и Белорусија

Следна статија

Русија истрела крстосувачки и суперсонични ракети кон цели во Украина

Најново од Вести