ПОЧИНА ГОЛЕМИОТ АКТЕР ШОН КОНЕРИ

/

Еден од најпознатите актери на денешницата Шон Конери, денеска во 90-тата година го заврши својот живот. Тој е еден од најпопуларните актери, кои се појавиле во улогата на Џејмс Бонд во серијата за агентот 007.

Работел различни работи и учестувал на натпревари во бодибилдинг пред да го направи своето деби во Лондон во хоророт на Јужен Пацифик (1951).

По неколку мали улоги, настапил како Џејмс Бонд во филмската верзија на Доктор Но на Ијан Флеминг (1962) и го играл тајниот агент 007 во шест други филмови (Од Русија со љубов, Goldfinger, Thunderball, Се живее само двапати, Дијамантите се вечни и Никогаш не вели никогаш).Одличен, карактерен глумец, како и повеќегодишен секс-симбол, играл во филмови како The Man Who Would Be King (1975), Името на розата (1986), Недопирливите (1987, Оскар), Индијана Џонс и крстоносните војни (1989) и The Russia House (1990).

Претходна статија

(ФОТО) ДАЛИ ПРЕД ДОАЃАЊЕТО НА „БУГАРСКИОТ ФАШИСТИЧКИ ОКУПАТОР“ ВО БИТОЛА СЕ ПРОСЛАВУВАЛА ГОДИШНИНАТА ОД ИЛИНДЕНСКОТО ВОСТАНИЕ?

Следна статија

ВМРО-ДПМНЕ: БИТИЌИ СЕ ФАЛИ СО ИНВЕСТИЦИИ ОД ВРЕМЕТО КОГА НИЕ БЕВМЕ НА ВЛАСТ

Најново од Вести