|

Повеќе од 200 часа пекол без вода и воздух: Кои се хероите што го преживеаја најлошото по земјотресот во Турција

Спасувачките тимови кои речиси две недели работат деноноќно за да ги извлечат луѓето затрупани во урнатините низ Сирија и Турција, кои беа погодени од разорниот земјотрес во кој загинаа најмалку 43.000 луѓе, полека ја губат надежта дека некаде има преживеани во прашината. Сепак, претходните денови од овие земји стигнаа вести кои ја враќаат вербата во невозможното. За тоа говорат спасувачките акции на лица кои се пронајдени по повеќе од 200 часа.

На пример, еден млад човек беше спасен од урнатините во Хатај во 201 час по земјотресот.

Станува збор за 26-годишна девојка по име Мине Акгули. Ја забележал копач.

„Веднаш ги алармиравме сите, ангажирани се екипи за спасување и пребарување. Беше тивко, одевме чекор по чекор. Веднаш ја завиткавме во термо ќебе и сега е во болница“, изјави еден од учесниците во операцијата.

Hatay’da depremin 201. saatinde 26 yaşındaki Mine Akgül enkazdan sağ olarak kurtarıldı. pic.twitter.com/qGA4Kq3FT8

— BPT (@bpthaber) February 14, 2023

Маж и жена извлечени по 203 часа

За чудото посведочиле и спасувачите кои од урнатините ја извлекле брачната двојка која била закопана осум дена.

Кога биле спасени, тие ги прегрнале спасувачите и плачеле од среќа.

Од урнатините во Турција по 185 часа е извлечено и десетгодишното девојче Ајша Чебни.

 

Umudun adı Ayça…#Kahramanmaraş’ta, 10 yaşındaki Ayça Çebni, ekiplerin çalışmasıyla 185. saatte kurtarıldı.

Elhamdulillah… pic.twitter.com/lqrdKFrcAG

— Dr. Mustafa Canbey (@MustafaCanbey) February 13, 2023

Според турските медиуми, таа е во добра здравствена состојба, но е префрлена во локална болница на детален преглед.

 

Мухамед и неговиот брат Абдулбаки чекале помош девет дена

Светот со солзи во очите гледаше како се случува вистинско чудо во Караманмарас, каде по 198 часа од урнатините беа извлечени двајца браќа.

A 17-year-old teenage boy & his 20 y/o brother were saved after surviving 198 hours under rubble in Kahramanmaras, Türkiye

Turkey earthquake rescuers keep working thru night as hopes fade for survivors

Death toll 31,643 in Turkey
5,800 in Syria https://t.co/7dPoGVtRFY pic.twitter.com/kEJrLomzYQ

— Saad Abedine (@SaadAbedine) February 14, 2023

Мухамед Енес (17) и неговиот брат Абдулбаки (20) девет дена чекале помош.Слични Објави