|

Призна вина, се покаја, па побара поблага казна – на пијаниот возач, кој усмрти дете во Велес, ќе му се пресуди в петок

Возачот што пијан ја усмрти 11-годишната Магдалена Иванова во Велес и потоа се даде во бегство призна вина на првото рочиште. Ангелчо Николов пред судот рече дека признанието го дава доброволно и без никаква присилба. Пресуда ќе има в петок. Возачот им се извини на семејството и на јавноста по што од судот побара да добие поблага казна. Тој се гони за две дела бидејќи, освен тоа што возел пијан и со недозволена брзина, по сообраќајната несреќа, избегал од местото и не укажал помош.

Остра реакција на социјалните мрежи имаше адвокатот Јанаки Митровски, кој го застапува семејството. Тој ја критикува обвинителката.

„Во воведни зборови, наместо да се концентрира на обвинетиот, јавниот обвинител Славица на скандалозен начин се обиде да ме шиканира осврнувајќи се на тоа зашто нема кривичен прогон за селаните што го криеја, како и за сопатниците што се вратија на самото место, а не сакаа да го откријат идентитетот. Возилото е пронајдено поради испадната регистрација, а да не беше тоа случај? Па, така, јавниот обвинител Славица рече дека Обвинителството не било рекла-кажала или фејсбук-институција, јасно алудирајќи на моето алармирање преку социјалните мрежи. Единствено, мојата почит кон судијките Габриела и Валентина, кои се одлични судии, ме спречија да реагирам како што знам и умеам бидејќи одамна сум се решил дека нема да дозволам никој да ме гази“, напиша Митровски.

Сообраќајната нерсеќа се случи на десетина дена пред Нова година. Возачот Николов беше во бегство, па по два дена, уапсен од полицијата. Тој го управуваше возилото „мерцедес“ со прекумерна брзина, како што и призна. Освен жртвата, 11-годишното девојче, повреди имаше и мајката.

„Иако бил во алкохолизирана состојба, тој управувал со автомобилот, па приоѓајќи во близина на обележан пешачки премин, не ги почитувал сообраќајните знаци. Возел со брзина од приближно 68 километри на час, што е повеќе од двојно над дозволената брзина на критичниот дел од патот, каде што постоел и сообраќаен знак за максимално дозволена брзина од 30 километри на час. Обвинетиот не обрнал внимание на пешаците и со автомобилот удрил во мајка и ќерка, кои во тој момент поминувале преку обележаниот пешачки премин. Од ударот мајката добила телесна повреда на челото. Девојчето, пак, било исфрлено 10-ина метри напред, до следниот пешачки премин, каде што паднало на земјата, добило многубројни тешки повреди во пределот на главата и екстремитетите и починало“, соопштија од Обвинителството пред четири недели кога го поднесоа обвинението.

Слични Објави