Проф. Ангел Димитров: Има цикличност во антибугарските кампањи на РСМ- се плашам дека тензијата нема да стивне

//

Добиваме доволно сигнали дека ЕУ е свесна што се случува во Северна Македонија во однос на Бугарија. Ова за БНР го објасни проф. Ангел Димитров, кој е поранешен амбасадор на Бугарија во Скопје, а моментално е копретседател на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Бугарија и Северна Македонија.


„Тие разбираат дека проблемот не е само надворешно политички, туку произлегува и од домашните политички ставови таму. Сепак, сè се случува во рамките на еден поголем контекст на војната во Украина. Засегнато е едно поголемо пространство на руските интереси и стигнува до Западен Балкан“.

Да се ​​претстават проблемите со Бугарија како некакво руско мешање, сепак звучи лудо, рече поранешниот амбасадор.
„Тие веројатно имаат на ум конкретни луѓе. Тоа е премногу политичка изјава. Такви обвинувања мора да бидат докажани со сериозни аргументи. Повторно има изместување на проблемот кој е внатрешно политички“.

Македонскиот претседател Стево Пендаровски ѝ предложи на својата влада на бугарски европратеник и на неколку други лица од Бугарија да им се забрани влез во земјата поради дејствија против Северна Македонија. Според Пендаровски, во Бугарија има структури кои се активирани особено по усвојувањето на преговарачката рамка во јули, мобилизирани и логистички и финансиски да го поддржат доаѓањето на поголема група луѓе на 4 февруари, кога се одбележуваат 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Пендаровски смета дека овие структури се поврзани со руска разузнавачка служба.


Бугарскиот вршител на должноста министер за надворешни работи Николај Милков синоќа на средба во Брисел ги информирал колегите за претепаниот секретар на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков. Милков побара солидарност од нив. Тој денеска вонредно ќе биде сослушан и во Народното собрание.


Министерот одговори на прашање на Хоризонт дали можеме повторно да го искористиме нашето вето за преговорите на Северна Македонија со ЕУ. За него тоа не е исклучено, но сѐ зависи од ситуацијата.

Проф.Ангел Димитров во програмата „Пред сите“ објасни дека од вчера во Софија е бугарскиот амбасадор во Скопје – Ангел Ангелов.
„А кога некој амбасадор е повикан на консултации во сопствената земја, тоа е знак за постоење на проблем во билатералните односи. Има многу сериозна тензија меѓу двете земји. Причината за тоа не е некој случаен инцидент. Тоа е градација во акумулацијата на тензијата и тоа не само со зборови, туку и со конкретни преземени дејствија, често брутални или многу заканувачки кон сите Бугари и бугарски организации“.

Тажно е што нема ништо ново во ова, посочи проф.Димитров.
„Вакви инциденти забележавме и во 90-тите и на почетокот на 21 век. Тоа е една цикличност во антибугарските кампањи. Пропагандната машина работи со полна брзина“.

Клубот во Охрид е избран за напад затоа што постои страв дека овој град е симболично место во перцепцијата на Бугарите за односите меѓу двете земји, посочи тој.
„Преку медиумите се всадува тензија и не е ни чудо што поединечни квазипатриоти можат да реагираат на ваков начин.
Предизборната ситуација секогаш предиспонира за зборување, кое понекогаш не е умерено, објасни поранешниот амбасадор.

„Се плашам дека тензијата нема да стивне.
Проф. Димитров последен пат бил во Северна Македонија на крајот на ноември, еден ден по пукањето кон бугарскиот клуб во Охрид, но не почувствувал негативен однос кон себе.
„Многу луѓе таму го знаат своето потекло и ќе ги слушнете како во разговор велат дека сме исти. Луѓето генерално немаат лош однос кон Бугарија. Сè се развива на политичко и медиумско ниво“.Претходна статија

На пазар во близина на бугарската „Пазарска црква“ во Пирот

Следна статија

Што има ново во 2023 година во единствениот етнографски музеј на отворено во Бугарија?

Најново од Вести