ПРОТЕСТИТЕ ВО САД ГИ ЗЕДОА ПРВИТЕ ЧОВЕЧКИ ЖРТВИ

/

Еден маж е убиен од огнено оружје за време на синоќешниот протест во Детроит, одржан поради смртта на Џорџ Флојд во Минеаполис, соопшти локалната полиција.

Портпаролката на полицијата на Детроит, Никол Кирквуд изјави дека синоќа, половина час пред полноќ по локално време, од еден џип е отворен оган врз луѓето кои протестирале во Детроит поради насилната смрт на Џорџ Флојд во Минеаполис.

Во нападот е убиено едно лице. Кирквуд информира дека жртвата е 19-годишно момче, кое починало во болница.

Полицијата во Детроит тврди дека уличните демонстрации ги воделе луѓе кои не се граѓани на Детроит.Во уличните немири во кои во Оукланд во Калифорнија учествуваа најмалку 7.500 демонстранти, синоќа загина еден полицаец, а друг е повреден, јави Си-Ен-Ен.

Претходна статија

МИЦКОСКИ: ЗАЕВ ГИ ИГНОРИРАШЕ СИТЕ МОИ ПРЕДУПРЕДУВАЊА, НИЕ ВЕЌЕ ГО ЖИВЕЕМЕ ВТОРИОТ БРАН НА КОВИД-19

Следна статија

ТЕСТИРАНИ СЕ ОКОЛУ 35 ВРАБОТЕНИ ВО ТЕКСТИЛНИ ФАБРИКИ ВО ШТИП

Најново од Вести