ПРВА ЖРТВА ОД КОРОНАВИРУСОТ ВО ИЗРАЕЛ

//

88-годишен пациент заразен со коронавирус починал синоќа во болницата во Ерусалим, што е прва жртва на глобална пандемија во Израел, кад ебројката на заразени достигна до 705. Состојбата на пациентот била многу сериозна кога бил примен во болницата поради здравствени проблеми кои што ги имал и претходно.

Израелските медиуми јавуваат дека уште девет пациенти се во сериозна состојба, додека кај повеќето последиците од болеста се во поблага форма, додека 15 се излечиле. На окупираниот Западен Брег се забележани 48 случаи на инфекција, претежно во Витлеем.17 лица закрепнале, а 3.900 Палестинци се ставени во карантин.

Израелската влада воведе голем број мерки за спречување на движењето на граѓаните, десетици илјади од нив се во самоизолација, затворени се училиштата, универзитетите и забранети се собири на повеќе од 10 лица. Покрај тоа, владата одобри безбедносната служба „Шин Бет“ да ги следи телефоните на заразените лица за да ги предупредат луѓето што доаѓаат во контакт со нив.Овој потег не беше одобрен од израелскиот парламент.Извор: МакфаксПретходна статија

ЈАНЧЕВ: ВО КАВАДАРЦИ ЌЕ СЕ ВРШИ ДЕЗИНФЕКЦИЈА НА ВЛЕЗОВИТЕ НА СИТЕ ЗГРАДИ

Следна статија

НБА ДАДЕ ДОЗВОЛА: КЛУБОВИТЕ МОЖЕ ДА ЈА НАМАЛАТ ИЛИ „ЗАМРЗНАТ“ ПЛАТАТА НА КОШАРКАРИТЕ

Најново од Вести