|

Реакции на светските лидери за смртта на иранскиот претседател

Лидерите ширум Блискиот Исток и пошироко го изразуваат своето сочувство откако иранскиот претседател Ебрахим Раиси и уште осум лица загинаа во хеликоптерска несреќа.

Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир-Абдолахјан е меѓу загинатите.

Индискиот премиер Нарендра Моди на мрежата Х напиша дека е шокиран од смртта на Раиси.

„Длабоко тажен и шокиран од трагичната смрт на Сејед Ебрахим Раиси, претседател на Исламската Република Иран. Неговиот придонес во зајакнувањето на билатералните односи меѓу Индија и Иран секогаш ќе се памети. Моето искрено сочувство до неговото семејство и народот на Иран. Индија стои со Иран во ова време на тага“, напиша Моди.

Ирачкиот премиер Мохамед Шија Ал Судани изрази „искрено сочувство“ до иранскиот врховен лидер ајатолахот Али Хамнеи и неговата влада во објава на мрежата X.

„Ја изразуваме нашата солидарност со братскиот ирански народ и нашите братски претставници во Исламската Република во оваа болна трагедија.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф изјави дека „Пакистан ќе прогласи ден на жалост, а знамето ќе биде спуштено на половина копје како знак на почит кон претседателот Раиси и неговите соработници и како знак на солидарност со братскиот Иран“.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро изјави дека е „потресен од страшната вест“ за смртта на претседателот на Исламската Република Иран.

Мадуро рече: „Го изразуваме нашето најдлабоко сочувство до врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи и бараме божествена утеха за таквата голема загуба“.

Претседателот на Обединетите Арапски Емирати, Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, рече дека ОАЕ стојат во солидарност со Иран во овој тежок момент, изразувајќи искрено сочувство до семејствата на загинатите во несреќата.

Слични Објави